top of page

Baskıya Uygun Tasarım Nasıl Hazırlanır? | Rate Medya

Güncelleme tarihi: 13 Tem 2022

Baskıya uygun tasarımların farkı nedir?


Gün geçtikçe hepimizin baskı ihtiyaçları artıyor, yeni kartvizitler yeni afişler hepimizin hakkı. Bir tasarımı baskıya özel yapmamız için grafik tasarım programımızdan bir kaç ufak dokunuş yapmamız gerekiyor, bu sayede tasarımlarımız baskı makinelerinden çıkarken kalite veya renk kaybı yaşamayacak ekran gördüğünüze çok yakın değerlerde basılacaktır.


Tasarım baskıya uygun hale nasıl getirilir?


Tasarımımızı baskıya uygun hale getirebilmemiz için öncelikle tasarım programımızdan ufak ayarlamalar yapmamız gerekiyor. Peki bunlar nedir?


1 - PPI Ayarı | Tasarımda PPI Nedir?


PPI hazırladığımız tasarımın kalitesi için çok önemlidir. PPI "Pixel Per Inch" yani "Inch" başına "Piksel" değeridir. PPI değerimizin değerini arttırdıkça ekrandaki piksel boşuna o kadar fazla nokta düşecektir bu da tasarımımızın boyutunu ve ölçülerini arttırıyor. Baskımızın yüksek kaliteli gözükmesi için PPI değerimizin 300'ün üzerinde olması gerekiyor.2 - Renk Skalası | Tasarımda CMYK ve RGB farkı nedir?


Tasarımımızı bir renk skalasına göre hazırlarız, genel olarak grafik programları CMYK ve RGB olmak üzere iki farklı renk skalasını baz alarak çalışır.


CMYK Renk Skalası Nedir?


CMYK dört farklı rengin ( Cyan, Magenta, Yellow, Key) çakışması sonucu oluşan tüm renklerin skalasıdır. RGB ye göre biraz daha sönük ve cansız kalan bu renk skalasını genelde baskı makineleri içindir. Bastıracağımız tasarımlarımızda CMYK renk skalasını kullanmamız gerekiyor. Tasarımımızın sonradan RGB skalasından CMYK skalasına çevirmek istediğimizde renk değişikliği ya da bozuklukları ile karşılaşabiliriz bu sebeple tasarıma henüz başlamadan renk skalasında doğru tercih yapmalıyız.


RGB Renk Skalası Nedir?


RGB üç farklı temel rengin ( Red, Green, Blue ) çakışması ile oluşacak tüm renkleri kapsar, oldukça yoğun renk barındıran bu renk skalasında neredeyse aradığınız tüm renkleri bulabilirsiniz; ancak baskı makinelerinin bir çoğu RGB renk skalasındaki renkleri basamadığı için RGB skalası ile tasarlanan bir tasarımın basıldıktan sonraki renkleri bilgisayardakinden farklı şekilde çıkabilir.3- Dışarı Çıkartma | Baskıya gönderilecek dosyalar nasıl kayıt edilmeli?


Tasarımımızı tamamladıktan sonra tasarım dosyamızı kayıt şeklimizin de kullanım alanımıza göre değişiklik göstermektedir. Baskıya göndereceğimiz tasarım dosyamız "vektörel" formatta yani istediğiniz gibi düzenleme yaptığınızda kalitenin bozulmadığı dosya formatlarında tasarlanmalı, o şekilde kayıt edilmelidir.

Vektörel olarak tanımladığımız dosya formatları şunlardır, tasarımlarımızı baskıya göndermeden önce bu formatlardan biri olarak kayıt etmeniz gerekir: Ai, Pdf, Eps, Svg, Ait, Svgz. Bir çok vektörel kayıt formatları bulunmaktadır ancak sık olarak bu formatlar tercih edilmektedir.1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


Guest
Dec 09, 2023

Dosyayı CYMK - 300 PPI oluştur. Yazı ve önemli görsellerin kenarlara/kesim çizgisine çok yakın yapmamaya çalış. Vektörel çalış. Tasarımda efekt kullandıysan rastelleştir. Yazıları konvertlenmiş halde PDF kaydet. AD.

Like
bottom of page