RGB ve CMYK arasındaki farklar nelerdir? - Rate

RGB ve CMYK bir tasarım yapmaya başlarken kullandığımız programlarda seçenek olarak önümüze koyulur, peki nedir bu RGB ve CMYK?


RGB ve CMYK farklı farklı renk uzaylarıdır ikisini de birbirlerinden ayıran önemli noktalar vardır bakalım bu noktalar nelermiş, öncelikle RGB' den başlayalım.


RGB Nedir?


RGB genelde dijital tasarımlarda kullanılır bunun sebebi ise RGB bilgisayarlarımızın ve telefonlarımızın rahatça ekrana yansıtabileceği renkler içerir. Red (Kırmızı), Green (Yeşil), Blue (Mavi) bu 3 ana renkten oluşabilecek renklerden oluşabilecek diğer renklerin tamamını içeren standart bir renk uzayıdır. Yaptığımız bir görseli çıkarttırmaya veya baskı alacağımız zaman RGB renk uzayı tercih edilmez bunun sebebi ise gayet nettir: RGB dijital ekranların okuyabileceği renkler içerirken; baskı için ayrı bir renk skalası olan CMYK kullanılır. Olayı özetlemek gerekirse RGB renk uzayının ana özellikleri şunlardır:


 • Kırmızı, yeşil ve mavi 3 ana renkten oluşabilecek tüm renkleri içerir.

 • Toplamda 16.777.216 farklı renk oluşabilir.

 • Dijital ekranlarda kullanılır.

 • Baskı için kullanılmaz.CMYK Nedir?

CMYK baskı ve matbaacılıkta kullanıma uygun bir renk uzayıdır. Cyan (Cam böceği), Magenta (Eflatun), Yellow (Sarı), Key (Siyah) renklerinden oluşabilecek tüm renkleri içerir. RGB renk uzayında bulunan renklere göre CMYK renkleri biraz daha soluk kalmaktadır bunun da nedeni CMYK ana renklerinden kaynaklanmaktadır. Olayı özetlemek gerekirse CMYK' nin ana özellikleri şunlardır:


 • Cam böceği, Eflatun, Sarı ve Siyah 4 renkten oluşabilecek tüm renkleri içerir.

 • Toplamda 16.000 farklı renk oluşabilir.

 • Baskı ve matbaada kullanılır.

 • Baskıya uygundur tasarımınızı baskı almak istiyorsanız CMYK tasarım oluşturmalısınz.
Tasarım Programları Nelerdir?

Şu zamanlarda ücretli veya ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir çok program RGB ve CMYK tasarım yapmanıza olanak sağlamaktadır, neredeyse bütün programlar RGB ve CMYK renk uzayına sahiptir, fakat alışmakta zorluk çekmeyeceğiniz bir kaç programı size önerebilirim, programları satın alabilir veya ücretsiz olanları hemen kullanabilirsiniz.

 1. Adobe Photoshop [Ücretli]

 2. Corel Draw [Ücretli]

 3. Illustrator [Ücretli]

 4. Photoshopea [Ücretsiz]

 5. Pixlr [Ücretsiz]

 6. Vectr [Ücretsiz]


11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör