top of page

Dijital Ortamlarda Nasıl Satış Yapılır? | Rate Medya

Güncelleme tarihi: 18 Tem 2022

Günümüzde insanların aldığı ücretler yetmeyince büyük bir pasif gelir furyası başladı, bu sebepten ötürü para kazanmanın en kolay yolu olan dijital ürün satışı ve online satışlar oldukça büyük bir artış gösterdi. Öncelikle bu kadar insanı meraklandıran ve ilgi duymasını sağlayan dijital ortamda satış yapmayı neden isteyelim ki? Bu sektörün avantaj ve dezavantajlarını görerek buna göre bu sektörün size uygun olup olmadığı hakkında kişisel bir tercih yapabilirsiniz.
Dijitalden Satış Yapmanın

Avantajları ve Kolaylıkları Nedir?


Dijital ürün satmayı popüler ve kolay yapan çok fazla avantajı ve faydası bulunmaktadır. Hızlı satış ve ödeme alma, oturduğunuz yerden satış yapabilme, pasif gelir olarak etkili ve kolay bir yöntem sunma, satışlarınızı büyüterek işletmeye döndürme gibi bir çok avantajı bulunuyor.

 • Hızlı satış ve ödeme sunması.

 • Uzaktan çalışma imkanı.

 • Etkili bir pasif gelir yöntemi olması.

 • İş büyütme potansiyelinizin yüksek olması.


Dijitalden Satış Yapmanın

Dezavantajları ve Zorlukları Nedir?


Dijital ürün satmanın bir çok faydalı avantajı bulunuyor ancak her işte olduğu gibi dijital ortamda satış yapmanın da bazı zorluk ve dezavantajları bulunuyor. Satış yaparken ödemenin güven sağlaması, yurt dışından ödeme almanın bir süre uğraştırıyor olması, çok fazla dijital mağazanın olması, güvenilirlik ve samimiyeti sağlamanın vakit alması, öne çıkana kadar kazançsız kalma gibi olumsuz durumlar mevcut. Bu zorlukları aşması da amaç ve gayretinize bağlı olarak bir o kadar kolay olabilir.

 • Güvenli ödeme sağlayabilmek

 • Yurt dışına yapılacak satışların ödemesinin alınmasının uğraştırıcı olması.

 • Aynı kategoride çok fazla dijital mağaza bulunması.

 • Güvenilirlik ve samimiyet sağlamanın vakit alması.

 • Bir süre kazançsız kalmak boşa uğraşıyor gibi hissetmenize sebebiyet verebilir.Dijitalden Satış Nasıl Yapılır?


Dijital ürünleri satmanın birden fazla yolu bulunur dilerseniz kendi satış ortamınızı oluşturabileceğiniz kendinize ait bir web sayfası açabilir veya mevcut olan satış ortamlarını belirli bir satış komisyonu veya ilan ücreti vererek kullanabilirsiniz.


Kendi Dijital Mağazamı Nasıl Açarım?


Kendinize ait bir dijital mağaza açmanız için bir alan adı ve barındırıcıya ihtiyacınız var bunları GoDaddy, Hostinger gibi sağlayıcılardan satın alabilirsiniz gerekli yazılımcı ve uzmanlar yardımı veya kendi yazılım bilginizle bir web sitesi kodlayarak ürünleri sitenize entegre etmeniz gerekiyor. Bu ürünleri müşterilerinizin satın alabilmesi için de bir Sanal POS Entegrasyonu gerekiyor bunu da gerekli POS sunucularından onay alarak entegrasyonu gerçekleştirecek API alabiliyorsunuz.Dijital Ortamlardan Nasıl Para Kazanabilirim?


Oldukça geniş çaplı bir satış skalasına sahibiz internet üzerinden neredeyse hemen hemen her şey üzerinde bir satış söz konusu fakat herhangi bir fiziksel ürün üretimi veya hazır olan bir ürünü satacak sermaye ve maddi güce sahip değilseniz direkt olarak hizmet satmak için yeteneklerinizi kullanabilirsiniz. Dijital satış ortamlarında oldukça rağbet gören ve bir çok müşterisi olan şu alanlar mevcut, pasif veya aktif gelir elde etmek için bu kategorilerde uzmanlaşarak kolayca müşteri bulabilir hünerlerinizi sergileyebilirsiniz!

 • Grafik tasarımı yapabilirsiniz.

 • Mobil uygulama kodlayıp satabilirsiniz.

 • Yazı font paketleri tasarlayarak satabilirsiniz.

 • Diğer web sitelerine SEO hizmeti sunabilirsiniz.

 • Kendi blog sayfanızı açarak sponsorluk sunabilirsiniz.

 • Kendi mobil uygulamanızı yaparak sponsorluk sunabilirsiniz.

 • Kendi sosyal medya hesabınızı oluşturarak ürünler tanıtabilirsiniz.Dijitaldeki Ürünlerimi Nasıl Tanıtırım?


Ürünlerinizi satacak bir mağazanız var, ürünlerinizi listelediniz ancak hiç satış yapamıyorsunuz, sırada ne var? Ürünlerinizi nasıl öne çıkartarak daha çok insan tarafından görüntülenip fark edilmesini sağlayacaksınız? Ürünlerinizi tanıtmanın bir çok yöntemi bulunmaktadır bunu yine dijital ortamlarda veya fiziksel bir şekilde sağlayabilirsiniz.Dijitalden Ürün Tanıtımı Nasıl Yapılır?


Mağazanızın tanınması için sattığınız ürüne bağlı olarak Meta Reklamları, Google Adsense gibi dijital reklam araçlarınızı kullanabilirsiniz. Bu dijital ortamların fiyatı uygun olmakla birlikte potansiyel müşterilerinizi kolay bir şekilde sizin yerinize fark ediyor ve onlar için reklam yapıyor. Yeni ve güncel bir yöntem olduğundan ötürü yeni bir işletmeyseniz kullanabileceğiniz en pratik yöntem olabilir.


Fizikselden Ürün Tanıtımı Nasıl Yapılır?


Dijitalden reklam yöntemine pek güvenmiyorsanız fiziksel ürün tanıtımına yönelebilirsiniz. Sattığınız ürüne veya hizmete dair bir afiş, broşür, kartvizit, tanıtım afişi tasarlatarak insanlara dağıtımını sağlayabilirsiniz. Dijital ortama göre daha başarılı veya başarısız olabilir tanıtım tamamen tanıttığınız ürüne göre değişiklik gösterebilir ancak dijitaldeki kadar pratik bir yöntem olmadığını söyleyebiliriz.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page