top of page

Instagram'da Satış Yapmanın 5 Kolay Adımı | Rate Medya

Gün geçtikçe sosyal medyada geçirilen vakit artıyor. Bir çoğumuz sıkılınca ya da tek başımıza kalınca ilk seçenek olarak sosyal medyayı tercih ediyoruz. Tüm dünya arasında bu kadar popüler olan platformlar için de bir pazarlama veya ticaret yapmak söz konusu olduğunda bizi büyük, geniş ve rahat bir hedef kitle bizi karşılıyor. Sosyal medyada satış yapmanın bir çok seçeneği mevcut, sosyal medyalar gün geçtikçe ürün ve hizmet satışı yapmak için daha uyumlu ve kolay hale getiriliyor.

Peki sosyal medyalardan satış yapmak için neleri bilmek gerekiyor ve nasıl satış yapacağız?1- Instagram Hesabını İşletme Hesabına Döndürün


Instagram hesabımızı satış yapmak için özelleştirmemiz bizim istatistikleri daha kolay sağlayabilmemizi sağlar dilerseniz bunu Meta Business üzerinden dilerseniz de Instagram'ın mobil uygulaması üzerinden direkt olarak yapabilirsiniz. Meta Business Meta'ya bağlı tüm sosyal medya hesaplarınızı analiz edebileceğiniz ve tüm işlerinizi tek yerden kontrol etmenize olanak sağlayan bir paneldir.


Instagram Hesabımı Nasıl İşletme Hesabına Döndürürüm?


Hesabınızı işletme hesabına geçirmek size daha detaylı istatistik sağlayacaktır. Bu sayede gönderilerinizin ve profilinizin ziyaretçilerinizi izleyebilirsiniz.

Ayarlar > Hesap > Hesap Türünü Değiştir > İşletme Hesabına Geçiş Yap


2- Ürün veya Hizmetin Görsellerini Sunun


Instagram hesabınızda paylaşacağınız ürün veya hizmetinizin görselleri oldukça önemlidir. Instagram fotoğraf bazlı bir uygulama olduğu için ürünlerinizi kaliteli fotoğraflarını yüklemeniz, o ürünü veya hizmeti net bir şekilde ifade eden sosyal medya görselleri hazırlamanız gerekmektedir. Canva gibi ücretsiz sosyal medya tasarım araçlarını kullanabilirsiniz veya profesyonel, yaratıcı tasarımlara sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
3 - Satışlarınız İçin Dijital Mağaza Açın


Son zamanlarda e-ticarette çok büyük bir artış gözlendi ve yerel mağazalar yerlerini internet üzerindeki mağazalara bırakmaya başladı. Eğer fiziksel bir işletmeniz yoksa internet üzerinden satış yapmak için oluşturulmuş web sitelerinden faydalanabilir ya da kendi e-satış web sitenizi oluşturabilirsiniz, satış yaptığınız web sitesini kullanarak Instagram üzerinde de bir mağaza açılışı yapabilirsiniz. Açtığınız mağaza Instagram'ın mağazalar bölümünde yar alacak ve ürünlerinizi etiketleyebileceksiniz.4 - Reklam Yapın


Instagram üzerinde ürün veya hizmetlerinizi tanıtmanın bir kaç yolu var. Başka büyük sayfa sahipleri iletişime geçebilirsiniz ve bir işbirliğine gidebilirsiniz veya Instagram'ın kendi reklam yöneticisi ile hizmet veya ürünlerimizin görsellerini öne çıkartabilirsiniz.


Instagram'da İş Birliği Nasıl Yapılır?


Başka sayfa sahipleri ile (Influencerler ile) iletişime geçerek ürün veya hizmetinizi tanıtmasını isteyebilirsiniz. Instagram üzerinde ürün veya hizmet tanıtmak için kullanılan oldukça popüler bir yöntem ne kadar etkili olsa da biraz maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Influencer seçimi yaparken dikkatli olmalısınız, hedef kitlenize uygun kitlesi olan Influencer seçimi yapmak daha etkili bir reklam sağlayabilir.


Instagram'da Paylaşımlar Nasıl Öne Çıkartılır?


Instagram hesabınızı işletme hesabına geçirdiğinizde paylaşımlarınızı öne çıkartmak sizin için daha kolay bir hale geliyor. Öncelikle nasıl bir hizmet veya ürünü sattığınızı düşünerek kendinize uygun basit bir strateji uygulamalı ve o paylaşımlarınızı öne çıkartmanız gerekmektedir. Instagram üzerinde reklam vererek öne çıkartacağınız paylaşım bir gönderi, hikaye ya da video olabilir. Öne çıkartma istediğiniz paylaşım için Instagram sizden bir kaç seçim yapmanızı isteyecek ve yaptığınız seçimler doğrultusunda size otomatik olarak reklam kitlesi seçecektir.5 - Kitlenizle Samimi Olun


Sahip olduğunuz kitleye bir ürünü satmak istediğinizde o kitleyle aranızdaki bağlar kuvvetli olmalıdır. Kitlenizle bir ticaretten çok samimiyet olması gerektiğini unutmayın takipçileriniz aynı zamanda sizin arkadaşınız olmalı. Takipçilerinize ürünlerinizi, hizmetlerinizi daha eğlenceli ve samimi bir şekilde sunabilirsiniz.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page